1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Baş Ağrısı ve Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Baş Ağrısı ve Gerilim Tipi Baş Ağrısı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vücudumuzda birçok rahatsızlıktan dolayı baş ağrısı yaşayabiliriz. Nöroloji Uzmanı Dr. Varol, gerilim tipi baş ağrısı hakkında bilgi verdi. Günlük yaşamda sık görülen ve her yaşta ortaya çıkabilen baş ağrısı, baş, yüz ve boyun çevresinde tekrarlayıcı ataklarla hayat kalitesini düşürebiliyor.

Baş Ağrısının Sıklığı ve Türleri

Baş ağrısı toplumda en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Gerilim tipi baş ağrısı en yaygın baş ağrısı tiplerinden biridir. Gerilim tipi baş ağrısı seyrek epizodik, sık epizodik, kronik ve olası olmak üzere dört sınıfa ayrılır.

Tedavi Yaklaşımları

Baş ağrısı tedavisi ilaçlı ve ilaçsız olarak gerçekleştirilebilir. İlaçlı tedavide ağrı kesiciler kullanılırken, kronik gerilim tipi baş ağrısında antidepresan ilaçlar tercih edilebilir. Tedavinin yanı sıra akupunktur, gevşeme teknikleri ve masaj gibi ilaç dışı yöntemler de etkili olabilir.

Stresin Etkisi ve Önemi

Stres, baş ağrısını tetikleyebileceği gibi kronik ağrıları da artırabilir. Tedavide stres faktörünü azaltmak büyük önem taşır. Stresi azaltmak için ılık duş, istirahat, gevşeme teknikleri ve stres yönetimi teknikleri önerilebilir.

  • Seyrek epizodik baş ağrısı: 30 dakikadan uzun ve 7 günden kısa süren, ayda ortalama 1 günden az olan en az 10 baş ağrısı atağı.
  • Sık epizodik baş ağrısı: 30 dakikadan uzun ve 7 günden kısa süren, 3 aydan uzun süre ayda ortalama 1-14 gün olan en az 10 baş ağrısı atağı.
  • Kronik baş ağrısı: Saatler ya da günler süren, 3 aydan uzun süre devam eden, ayda 15 gün veya daha fazla baş ağrısı atağı.
  • Olası baş ağrısı: Gün içinde farklı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen baş ağrısı türü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Baş Ağrısı ve Gerilim Tipi Baş Ağrısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir