Adana Fen Lisesi öğrencileri, otonom su altı aracı “ALESTA”yı geliştirerek Singapur’da düzenlenecek olan finale katılmaya hak kazandı. Gençlerin bu başarısı Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sayfasında da yer aldı.
İsmail Akdaş’ın Önderliğindeki Öğrencilerin Projeleri
Okulun bilişim teknolojileri öğretmeni İsmail Akdaş’ın danışmanlığında 4 öğrenci, 2019 yılında insansız su altı sistemleri üzerine çalışmaya başladı. Daha sonra ekibe katılan yeni öğrencilerle birlikte ekip sayısı 10’a ulaştı.
Projenin Detayları
- Öğrenciler, yapay zekâ ve kamera destekli pervaneler sayesinde kablosuz hareket edebilen otonom su altı aracını geliştirdi.
- Su altı aracı, robot kollarla nesne taşıma ve yazılım desteğiyle renkleri ayırabilme özelliklerine sahip.
- 35x45x35 cm boyutlarındaki ve 8 kilogram ağırlığındaki araç, ASELSAN’ın TEKNOFEST 2023 kapsamında düzenlediği yarışmada ikinci olmuş ve “En Özgün Yazılım” ödülünü kazanmıştı.
Ödüller ve Finale Katılım
Proje, Bakü’de düzenlenen “Steam Azerbaycan Festivali”nde birinci olarak dikkatleri üzerine çekti. Ardından öğrenciler, otonom su altı aracının videosuyla “Singapur AUV Challenge” yarışmasına başvurdu. Değerlendirme sonucunda ön elemeyi geçerek 5-8 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek finale katılmaya hak kazandılar.
(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)