1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Afet Öncesi, Sırası ve Sonrasında Eğitim Projesi

Afet Öncesi, Sırası ve Sonrasında Eğitim Projesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplantı ve Açıklamalar

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Bakanlık Başöğretmen Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen “Afet Öncesinden Sonrasına Eğitim Projesi” tanıtım toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, Filistin-İsrail çatışmasına da değindi. Filistin’deki masum çocukların İsrail’in saldırılarında hayatını kaybetmesini vahşet olarak nitelendirirken, Filistin’de hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diledi.

Afetler ve Eğitimin Rolü

Bakan Tekin, afetlerin sadece depremle sınırlı olmadığını belirterek, Türkiye’de yaşanan sel afeti ve iklim değişikliğine bağlı olaylarda beşeri unsurların etkisinin olduğunu vurguladı. Eğitimin afetlerin önlenmesinde hayati bir rol oynadığını belirten Tekin, çocuklara afet bilinci kazandırmak ve doğaya saygılı bireyler yetiştirmek amacıyla başlatılan projenin önemine vurgu yaptı.

Önemli Adımlar ve İşbirlikleri

Bakan Tekin, dünyanın birçok bölgesinde üst üste büyük afetler yaşandığını hatırlatarak, Bakanlık olarak çocuklara eğitim veren birimlerin felaketlerin önlenmesi ve insanların katkısının azaltılması konusunda sürekli hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. UNICEF ile yürütülen bu çalışmanın, felaketlerle karşılaşıldığında nasıl davranılması gerektiği ve felaketlerin önlenmesi noktasında neler yapılması gerektiği konusunda önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bakan Tekin’in konuşmasının ardından UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi’ye Türk kültürünü temsilen hazırlanan çini işlemeli tablo hediye ettiği ve toplantının hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdiği belirtildi.

Afet Öncesi, Sırası ve Sonrasında Eğitim Projesi Detayları

Proje kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı Arama ve Kurtarma Birimi (MEB AKUB) ekiplerinin niteliklerinin artırılması hedeflenirken, aynı zamanda afet dönemlerinde eğitim öğretim hizmetlerinin kesintisiz sürdürülmesi, afet bilincinin artırılması ve öğrencilere, öğretmenlere ve vatandaşlara afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda eğitim verilmesi amaçlanıyor. Projede ayrıca MEB Afet ve Acil Durum Eylem Planı güncellenmiş ve öğrencilerin afet farkındalıklarını artırmaya yönelik içerikler oluşturulmuş. İçeriklere MEB AKUB elektronik platformundan erişim süreci daha aktif bir şekilde yönetilmiş.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Afet Öncesi, Sırası ve Sonrasında Eğitim Projesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir