Akademik Hareketlilik Projesi ve Rektörlerin Uygulamaları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akademik Hareketlilik Projesi

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamaya göre, YÖK tarafından duyurulan ve üniversite rektörlüklerine gönderilen yazıyla detayları öğrenilen “Akademik Hareketlilik Projesi”nin birçok sorunu içerdiği belirtilmiştir. Projenin 2006 sonrasında kurulan üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacını karşılamayı amaçladığı ancak gönüllülük esasına dayanmadığı vurgulanmıştır. Gönüllü olmayan öğretim üyelerinin de YÖK’ün belirlediği üniversitelere zorunlu olarak gönderilebileceği ifade edilmektedir.

Rektörlerin Uygulamaları

Sendika yetkilileri açıklamalarında, öğretim üyelerinin gönüllülük esasının yok sayılması, objektif kriterlerin belirlenmemesi, görevlendirme sürelerinin uzunluğu, aile birliği veya sağlık sorunlarının dikkate alınmaması gibi konularda endişelerini dile getirmişlerdir. Ayrıca, görevlendirmeyi reddedenlerin istifa etmiş sayılacağı ve cezalandırma amacı taşıyan uygulamalara zemin hazırlanabileceği belirtilmektedir.

Sendika Açıklaması ve Çağrı

Eğitim Sen’in açıklamasında, YÖK’e projenin sadece gönüllülük esasına göre yürütülmesi çağrısında bulunulmuştur. Ayrıca, rektörlerin hukuksuz uygulamalarının hak ihlallerine neden olabileceği ve sürgün pratiklerine karşı hukuksal adımların atılacağı vurgulanmıştır. Sendika, gönüllülük esasına dayanmayan her görevlendirmeyi sürgün olarak kabul edeceklerini ve buna karşı hukuki mücadele vereceklerini belirtmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akademik Hareketlilik Projesi ve Rektörlerin Uygulamaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir