Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bazı belediye başkanlarının okul inşaatlarını mühürlediğini belirtti. Bakan Tekin, okulların inşaatlarına engel olan belediye başkanlarını eleştirdi. Ayrıca, bazı belediyelerin okulların harcadığı su paralarını yüksek miktarlarda alarak ticari alan olarak değerlendirdiğini ifade etti.
Ailelerin Eğitime Katkısı
Bakan Tekin, eğitimde başarıya ulaşmanın önemli bir kısmının ailelerin katkısına bağlı olduğunu vurguladı. Olgunlaşmanın, başarının ve eğitimin temelinin ailede atıldığını belirten Tekin, ailelerin eğitim sisteminin bir parçası olduğunu ve herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.
Proje Okulları ve Eğitim Sistemi
Bakan Tekin, eğitimde proje okulu kavramının kendisini mutlu ettiğini ifade etti. Türkiye’deki eğitim sistemine proje okulu kavramını kazandıran kişi olduğunu belirten Tekin, proje okulların il il yerel ihtiyaçlara göre kurgulandığını ve öğretmenlerin sisteme katkılarının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, proje okulu kavramının Anadolu’da yaygınlaşmasının sevindirici olduğunu dile getirdi.