Mahkeme, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nde çalışanlara 20 ilave puan verilmesine karar verdi. Samsun’da bir öğretmenin çocuk evi sorumlusu olarak görev yapması nedeniyle yapılan başvurunun reddedilmesi üzerine açılan davada haklılığın tescillendiği belirtildi.
Mahkemenin Kararı
Samsun 3. İdare Mahkemesi, yatılı sosyal hizmet kuruluşunda fiilen görev yapmanın yeterli olduğunu vurgulayarak, ilave puan hakkının verilmesine karar verdi. Bakanlığın itirazı üzerine Samsun Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi, istinaf başvurusunu reddederek kararın değiştirilmemesine hükmetti.
Türk Sağlık Sen’den Değerlendirme
Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sosyal hizmet çalışanlarının haklarının korunması gerektiğini vurgulayarak, çalışanların mağdur edilmemesi gerektiğini belirtti. Sendika olarak haksızlıklarla mücadele ettiklerini ve çalışanların daha iyi şartlara sahip olmaları için çaba gösterdiklerini ifade etti.
Sosyal Hizmet Çalışanları Şefkat Eli Çalışanlarıdır
Kahveci, sosyal hizmet çalışanlarının kamunun şefkat eli olduğunu ve onların mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Türk Sağlık Sen’in bu konuda gayret gösterdiğini belirtti.