Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni eğitim ve öğretim döneminde öğrencilerin dersliklere cep telefonu sokmamaları yönünde tedbirler alınacağını açıkladı. Bakan Tekin, Şanlıurfa’da düzenlenen değerlendirme toplantısında, velilerin öğretmenlerin sosyal medya üzerinden ödev vermesinden şikayet ettiğini belirtti. Bu durumun öğrencilerin dijital bağımlılıklarını olumsuz etkilediğini vurguladı. Bakan Tekin, “Çocuklarımızın okullarda cep telefonlarıyla çok fazla vakit geçirmelerinden hareketle önümüzdeki eğitim öğretim yılında dersliklere cep telefonu sokmamalarını arzu ediyoruz” dedi.
Obezite ve Dijital Bağımlılıkla Mücadele
Bakan Tekin, obezite ve dijital bağımlılığın çağımızın önemli problemlerinden biri olduğunu belirterek, okul bahçelerinin öğrencilerin dijital bağımlılıklarını azaltacak, gündelik aktivitelerini yapabilecekleri oyun alanlarına dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. “Şehrimizi Tanıtalım” ünitesi gibi projelerle öğrencilerin yaşadıkları şehrin kültürel mirasını öğrenmelerinin önemine değinen Bakan Tekin, bu tür etkinliklerin öğrencilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.
Bakan Tekin, 81 valiliğe gönderdikleri eğitim öğretime hazırlık genelgesinde, çocukların sağlıklı bir ortamda eğitim alması ve dijital bağımlılıktan kurtulmalarının önemine vurgu yaparak, destek talepleri olan okullara Bakanlık tarafından gerekli desteğin verileceğini belirtti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)