Engelli Öğretmenin Mücadelesi ve Kamu Çalışanlarına Destek Çağrısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Engelli Öğretmenin Mücadelesi

Türk Sağlık Sen tarafından yapılan açıklamaya göre, Kocaeli Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezinde görevli yüzde 40 engelli öğretmenin tayin mücadelesi başarıyla sonuçlandı. Görevde yükselme sınavı sonrasında atandığı Kocaeli Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğünde öğretmen olarak görev yapan öğretmenimiz, %40 engelli olup tedavisini ailesinin yanında sürdürebilmesi için ailesinin yaşadığı Sakarya’ya tayin talebinde bulunmuştu.

Mahkeme Kararı ve Değerlendirme

Kocaeli 2. İdare Mahkemesi, engelli öğretmenin durumuna dikkat çekerek Anayasa’nın 10. maddesinde engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı vurguladı. Mahkeme kararında, öğretmenin engelli durumunun göz ardı edildiğini belirterek Atama ve Nakil Yönetmeliği’nin engellilere tanınan hakları kısıtladığını tespit etti ve dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

Kamu Çalışanlarına Destek Çağrısı

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kamu idarelerinin engelli personele ve mazeret tayini talebinde bulunanlara destek olması gerektiğini vurgulayarak Anayasa ve yasalarla tanınan hakların yönetmeliklerle kısıtlanamayacağını belirtti. Kahveci, tüm kamu çalışanlarının benzer sorunların mahkeme yerine daha hızlı çözülmesi için düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak:
BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Engelli Öğretmenin Mücadelesi ve Kamu Çalışanlarına Destek Çağrısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir