Kemalpaşa’daki Depreme Karşı Eğitim İş Sendikası Tahliye Kararlarına Tepki

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim İş Sendikası Kemalpaşa Şubesi Açıklaması

Eğitim İş Sendikası Kemalpaşa Şubesi, Kahramanmaraş merkezli depremleri sonrasında depreme dayanıksız okulların tahliye kararları ile ilgili açıklamada bulundu. Eğitim İş Kemalpaşa Şube Başkanı Salih Topuk, Bilim Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) yaptığı açıklamada, İzmir’de 8 okulda tahliye kararının olduğunu bu okullardan 3’ünün Kemalpaşa’da bulunduğunu belirtti. Topuk, İzmir depreminin üzerinden 2 yıl 3 ay geçtikten sonra verilen tahliye kararlarına tepki gösterdi.

Tahliye Kararına Tepki

Eğitim-İş Şube Başkanı Topuk, İzmir depreminin üzerinden 2 yıl, 3 ay geçtikten sonra valilik, ‘’depreme dayanıksız olduğu’’ gerekçesiyle 8 okula tahliye kararı verdiğini belirtti. Topuk, bu kararların gecikmesine tepki göstererek, “İzmir depreminin üzerinden 2 yıl, 3 ay geçtikten sonra valilik, ‘’depreme dayanıksız olduğu’’ gerekçesiyle 8 okula tahliye kararı verdi. Bu okulların 3 tanesi Kemalpaşa’da bulunuyor.” dedi.

Okullar Çocuklarımıza Mezar Mı Olacaktı?

Eğitim-İş Şube Başkanı Topuk, “Biz öğretmenler çocuklarımıza nitelikli eğitim verebilmek için çabalarken; eğitim laik, bilimsel, çağdaş, parasız, kamusal olmalıdır derken; kamu binası olan okullar çocuklarımıza ve öğretmenlerimize mezar mı olacaktı?” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Geç Kalınan Tahliye Kararına Tepki

Eğitim İş Şube Başkanı Topuk, Milli Eğitim Bakanı ve İzmir Valisi’nin bu durumdan haberi olup olmadığını sorgulayarak, gerekli adımların atılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, öğrenci ve öğretmenlerin canlarının riske atılmaması gerektiğini vurguladı.

İzmir’deki Okullar İçin Talep

İzmir’deki Okullar İçin Talep

Salih Topuk, İzmir’de deprem dayanıklılık testi yaptırılan okulların raporlarının kamuoyuyla paylaşılmasını talep ettiklerini belirterek, “İzmir genelindeki depreme dayanıklılık incelemesi yapılan okul binalarının raporlarının kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Ayrıca, depreme dayanıklılık incelemesi yapılmayan okul binalarının da en kısa zamanda incelenerek kamuoyunun bilgilendirilmesi önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kemalpaşa’daki Depreme Karşı Eğitim İş Sendikası Tahliye Kararlarına Tepki

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir