1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Köy Yaşam Merkezleri Projesi İle Köy Okullarının Dönüşümü

Köy Yaşam Merkezleri Projesi İle Köy Okullarının Dönüşümü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aktif olarak kullanılmayan, kapatılan köy okullarının köy yaşam merkezine dönüştürülmesi projesi kapsamında, 1.500 yeni köy yaşam merkezinin toplu açılışı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla İzmir’in Urla İlçesi’nde düzenlenen törenle gerçekleşti. Köy Yaşam Merkezi Projesi ile ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane, atölyeler ve gençlik kamplarının da bulunduğu alanlara dönüştürülen köy okulları, eğitsel ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Toplu Açılış Töreni ve Köy Yaşam Merkezleri Sayısının Artışı

Toplu Açılış Töreni ve Köy Yaşam Merkezleri Sayısının Artışı

Proje kapsamında daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Külliye’de toplu açılışı gerçekleştirilen 2 bin köy yaşam merkezinin yanı sıra bugün toplu açılışı yapılan 1.500 köy yaşam merkeziyle birlikte köy yaşam merkezlerinin toplam sayısı, 3 bin 500’e ulaştı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Urla Barbaros Köy Yaşam Merkezinde toplu açılış törenini gerçekleştirdi.

Köy Yaşam Merkezleri ve Eğitimdeki Önemi

Köy Yaşam Merkezleri ve Eğitimdeki Önemi

Bakan Özer, köy okullarının köy yaşam merkezlerine dönüştürülmesi projesiyle ilgili yaptığı açıklamada, eğitim sistemlerindeki fırsat eşitsizliğinin başlangıcının okul öncesi eğitimde olduğunu vurgulayarak, ülkenin çocuklarının eğitimdeki başarısını artırmak için köy yaşam merkezlerinin büyük önem taşıdığını dile getirdi. Köy yaşam merkezlerinin, sadece eğitim alanında değil, yetişkinlere yönelik eğitim ve kurs imkanlarıyla da köylerin sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlayacağını belirtti.

“2023 Yılı Sonuna kadar Açılmadık Tek Bir Köy Okulu Bırakmayacağız”

Bakan Özer, köy yaşam merkezlerinin köylerdeki kalkınma hamlesini başlatacağını belirterek, 3 bin 500 köy okulunu köy yaşam merkezine dönüştürdüklerini ve 2023 yılı sonuna kadar Türkiye genelinde hiçbir köy okulunun kapatılmayacağını açıkladı. Köy yaşam merkezlerinin vatandaşların ücretsiz olarak kullanabileceği alanlar olacağını vurguladı ve köy yaşam merkezlerinin köylerin sosyal ve ekonomik hayatına olumlu etkiler yapacağını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Köy Yaşam Merkezleri Projesi İle Köy Okullarının Dönüşümü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir