1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Mili Eğitim Bakanlığı LGS Tercih Danışmanlığı Hizmeti

Mili Eğitim Bakanlığı LGS Tercih Danışmanlığı Hizmeti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mili Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih sürecinde adaylara destek olmak amacıyla 81 ilde tercih danışmanlığı hizmeti vereceğini duyurdu. Tercih danışmanlığı süresince öğrencilere rehberlik edecek 20 bin 608 rehber öğretmen/psikolojik danışman, öğrenci ve veliler için 81 il ve ilçelerde tercih danışmanlığı birimleri bulunacak.

LGS Tercih Danışmanlığı Süreci Detayları

LGS Tercih Danışmanlığı Süreci Detayları

LGS tercih süreci, 19 Temmuz’a kadar devam edecek olup öğrenciler, lise tercih danışmanlığı hizmetinden faydalanmak için mezun oldukları ortaokullarına, il ve ilçe rehberlik araştırma ve halk eğitimi merkezlerine başvurabilecekler. Öğrenciler, tercihlerini yaparken rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar tarafından desteklenecekler.

  • Ortaokullarda 19 bin 162, halk eğitimi ve rehberlik araştırma merkezlerinde 1.446 tercih danışmanlığı birimi bulunmaktadır.
  • Depremlerden etkilenen illerde de 3 bin 749 ortaokul ve 252 halk eğitimi/rehberlik araştırma merkezi olmak üzere tercih danışmanlığı birimleri açılmıştır.
  • Bazı öğrenciler sağlık sorunları nedeniyle yüz yüze hizmetlerden faydalanamayacak olup uzaktan çevrim içi tercih danışmanlığı hizmeti sunulacaktır.

LGS tercih sürecinde öğrencilere, ilgi, değer ve yeteneklerine uygun bir üst öğrenim kurumuna geçişleri için rehberlik edilecek. Öğrenci ve velilerin farklı istek ve beklentileri göz önünde bulundurularak bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirme yapılacak. Bu süreçte tercih listeleri elektronik ortamda hazırlanacak ve güncellenerek erişime açık olacak.

Mili Eğitim Bakanlığı LGS Tercih Danışmanlığı Hizmeti

LGS tercih süreci 3-19 Temmuz tarihleri arasında devam edecek olup adaylar, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grup tercih yapabilecekler. Türkiye genelinde 2 bin 492 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci alınacak ve 206 bin 414 öğrenci yerleştirilecektir.

Anadolu liselerine 71 bin 22, fen liselerine 40 bin 470, sosyal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356, mesleki ve teknik Anadolu liselerine ise 41 bin 826 kontenjan ayrılmıştır.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mili Eğitim Bakanlığı LGS Tercih Danışmanlığı Hizmeti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir