Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten, Bursa Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Türkiye Yüzyılı’nda Ulusal Politikalardan Yerel Stratejilere” başlığıyla gerçekleştirilen Bursa Hayat Boyu Öğrenme Çalıştayı’na katıldı. Ökten, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete ve Bursa Millî Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu ile birlikte çalıştay katılımcıları ile istişarede bulundu.
HAYAT BOYU ÖĞRENME FAALİYETLERİNE DESTEK
Ökten konuşmasında, halk eğitim merkezlerinde yürütülen faaliyetlerin vatandaşları sosyal hayattan sanata, ekonomiden teknolojiye her alanda desteklediğini belirtti. Halk eğitim merkezlerinde 100 binden fazla kişiye istihdam olanağı sağlandığını vurguladı.
YEREL KALKINMAYA DESTEK
Ökten, girişimci ruhuyla kendi işini kurarak yerel kalkınmaya destek veren kadınların hedeflerine ulaşmalarına ve mesleki bir kariyer sağlamalarına kurslar aracılığıyla destek olduklarını belirtti. Ayrıca, olgunlaşma enstitülerinde Türk kültür ve geleneklerinin canlandırılmasına ve kadınlara yeni beceriler kazandırılmasına odaklandıklarını ifade etti.
ÇALIŞTAYIN SONUÇLARI
Ökten, çalıştayın sonunda hazırlanacak raporun ulusal politikaların etkili bir şekilde uygulanmasına katkıda bulunacağını belirtti. Çalıştayın ardından Bursa Millî Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde açılan Merinos Kurs Merkezi ile Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’nü ziyaret eden Ökten, bu kurumlarda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
(BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)