Ordu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı öğrencileri, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı desteğiyle mikrodenetleyici yerli dene-yap kart kullanarak kodlama eğitim seti geliştiriyor. Proje kapsamında “KOD-AT” adıyla tescillenen eğitim seti, okula gelir sağlıyor.
Yerli ve Milli Ürünlere Destek
Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alan Şefi Hasan Boruza, projede yerli ve milli ürünleri desteklemenin önemine vurgu yaparak, eğitim setinin Türkiye’de benzeri olmayan bir ürün olduğunu belirtiyor. Set, ilkokuldan üniversiteye kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahip olup, çeşitli kodlama uygulamaları yapılmasını sağlıyor.
Öğrencilerin Mutluluğu ve Gelişimi
Proje ekibine gönüllü olarak katılan 12. sınıf öğrencisi Nazım Kerim Çelik, projenin hayata geçirilmesinden duyduğu mutluluğu dile getiriyor. Çelik, eğitim setinin birçok okula ve kuruma satılması sonucunda öğrencilerin gelir elde ettiğini ve kendi gelişimleri için büyük fırsatlar sunduğunu belirtiyor.
Gelir Paylaşımı ve Satış Kanalları
Okulun döner sermaye işletmesi üzerinden yapılan kodlama seti satışları, öğrencilere gelir sağlarken, aynı zamanda bilim sanat merkezleri ve diğer kurumlara da sunuluyor. Öğrenciler, setin satışından elde edilen gelirden belirli oranlarda pay alarak projeye katkıda bulunuyor.