Öğretmenlerin İş Bırakma Eylemi Hakkında Açıklamalar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğretmenlerin İş Bırakma eylemi kararı alması, “Memur İş Bırakma Eylemi Yapabilir Mi” sorusunu akla getirdi. Eğitim İş Sendikası konu hakkında açıklama yaptı.

İş Bırakma Eylem Kararının Dayanakları

Türkiye tarafından kabul edilen “Uluslararası Sözleşmeler” ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda güvence altına alınan, yargısal içtihatlarla da tereddütsüz olarak korunan, “örgütlenme özgürlüğü” ve “sendikal faaliyet hakkı” kapsamında kamu emekçilerinin, üretimden gelen örgütlü gücünü kullanarak haklı taleplerinin muhataplara ulaşmasının temini için, sendikalar tarafından alınan karar doğrultusunda belirlenen günde “iş bırakma” şeklinde bir eylem kararı alması mümkündür.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, yargı yetkisini tanımakla yükümlü ülkelerin çalışma yaşamıyla ilintili hak ve özgürlükleri korumalarına büyük önem vermektedir. AİHM, konuyla ilgili olarak devletlerin ihlal ortaya koyan yaklaşımlarını istisnasız biçimde mahkum etmektedir.

İş Bırakma Eylemi Kararına Katılım ve Sendikal Üyelik

Sendikaların almış olduğu iş bırakma eylem kararına katılmak için yargısal kararlara göre herhangi bir sendikaya üye olma zorunluluğu bulunmasa da sürecin takibi, gerekli dilekçelerin edinilmesi vb. sebeplerle bir takım pratik güçlüklerle karşılaşılması olasıdır.

Sendika üyeliği, sürecin takibi ve gerekli hukuki desteklerin alınması açısından avantajlı olabilir.

İş Bırakma Eylemi Kararına İtiraz ve Hukuki Süreç

Yargısal süreçlerde iş bırakma eylem kararlarına karşı disiplin cezası verilmesi hukuka aykırıdır. Verilen cezalara itiraz edilmesi ve idari yargı yoluna başvurulması gerekmektedir.

Sendikalar tarafından süreç yakından takip edilecek ve gerekli hukuki destekler sağlanacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğretmenlerin İş Bırakma Eylemi Hakkında Açıklamalar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir