Eğitim-İş Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında gerçekleştirilen ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi’ (ÇEDES) Protokolü kapsamında Eskişehir ve İzmir’de okullarda din görevlileri imam, vaiz ve müezzin görevlendirmesine karşı harekete geçti. ÇEDES Projesi’nin iptali için dava açtığını duyuran sendika, yapılan görevlendirmelerin hukuksuz olduğunu savunuyor.
ÇEDES Protokolüne Karşı Eleştiriler
Eğitim-İş, ÇEDES Protokolü’nün hukuksuz ve anayasaya aykırı olduğunu belirterek kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor. Sendika, öğretmenlerin mesleki itibarına zarar verdiğini, laik ve bilimsel eğitim ilkelere aykırı olduğunu vurguluyor. Ayrıca protokolün eğitim emekçilerini ve öğrencileri olumsuz etkileyeceğini dile getiriyor.
- Eğitim-İş, öğretmenlere ve eğitim emekçilerine seslenerek laiklik karşıtı uygulamalara karşı durmalarını istiyor.
- Okul yöneticilerine ise Başöğretmen’in resmine bakarak protokolleri reddetmeleri çağrısında bulunuyor.
- Velilere de çocuklarının geleceği için ÇEDES Protokolü’nü reddetme çağrısında bulunuyor.
Sendika, 14 Haziran’da eylemlilik sürecini başlatacaklarını duyurdu. Twitter üzerinden #uyarıyoruz etiketiyle taleplerini paylaşacaklarını ve sonrasında işyerlerinde ve illerde eylemler düzenleyeceklerini belirtti.
- Eğitim-İş’in, ÇEDES Protokolü’ne karşı hukuki mücadele başlattığını ve eylemlilik sürecine geçeceğini aktaran açıklaması kamuoyunda yankı buldu.
- Protokolün eğitim sistemi ve öğrenciler üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkilerle ilgili endişeler artarak devam ediyor.