Liselerde seçmeli dersler arasında yer alan “Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Güvenliği” dersi için müfredat hazırlandı. Dört ana üniteden oluşan dersin içeriği şu şekildedir:
Üniteler
- Üretimden Tüketime Tarım
- Sürdürülebilir Tarım
- Gıda Güvenliği ve Değer Zinciri Yönetimi
- Gıda Güvencesi
Öğrenci Hedefleri
Dersin amacı öğrencilerin sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği kavramlarına farkındalık geliştirmelerini, çevrelerindeki uygulamaları eleştirebilmelerini ve güvenli gıdayı ayırt edebilme becerilerini kazanmalarını sağlamaktadır. Ayrıca, yanlış uygulamaları fark edebilmeleri ve bu konularda bilinçli kararlar verebilmeleri hedeflenmektedir.
Gıda Güvenliği ve Gıda Güvencesi
Dersin “Gıda Güvenliği ve Değer Zinciri Yönetimi” ünitesinde, öğrencilere gıda güvenliği kavramları, dünya ve Türkiye’deki gıda güvenliği durumu, gıda üretim süreci ve değer zinciri yönetimi konuları detaylı bir şekilde işlenmektedir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün rolü üzerinde durulmaktadır.