1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Ücretli Öğretmenlik Tartışmaları Devam Ediyor

Ücretli Öğretmenlik Tartışmaları Devam Ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim sendikaları, ücretli öğretmenlik konusundaki endişelerini dile getiriyor. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, asgari ücretin altında öğretmen çalıştırmanın ciddi sonuçları olabileceğine dikkat çekiyor. Geylan, “Devletimiz fakülte mezunu öğretmenleri en düşük ücretle çalıştırarak kendi belirlediği kuralları ihlal etmektedir” diyor.

Ücretli öğretmenlik konusunda en doğru yolun, ihtiyaç duyulan öğretmen kadrolarının tamamlanması olduğunu vurgulayan Geylan, “Ücretli öğretmenlik geçici bir çözüm olmalıdır. Ancak 80 binin üzerinde ücretli öğretmenin olması, bu uygulamanın artık standart bir istihdam modeli haline geldiğini göstermektedir” ifadelerine yer veriyor.

Ücretli öğretmenlerin çoğunun asgari ücretin altında maaş aldığını belirten Geylan, bu durumun iş kanunlarına göre cezai yaptırımlara tabi olduğunu hatırlatıyor. Devletin kendi belirlediği standartları ihlal ettiğine dikkat çeken Geylan, “Bu durumdan kurtulmalıyız. Çözüm, ücretli öğretmenlik yerine kaliteli bir öğretmen istihdamı sağlamaktır” açıklamasında bulunuyor.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ücretli Öğretmenlik Tartışmaları Devam Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir