YÖK Başkanı Erol Özar’dan İntihal Uyarısı ve Üniversite Dergileri Çalıştayı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YÖK Başkanı Erol Özar’dan İntihal Uyarısı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Erol Özar, üniversite akademik personeline intihal konusunda uyarılarda bulundu. Özar, “Yayınlarda intihal durumlarıyla karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu. Üniversite Dergileri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı düzenlendi ve YÖK Başkanı Özar, “Üniversiteler dergilerin akademik yayın süreçlerinde örnek davranışlar sergilemeli” ifadelerini kullandı.

Üniversitenin Üç Temel Görevi

Üniversitenin Üç Temel Görevi

YÖK Başkanı Erol Özar, üniversitelerin yüksek düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık gibi üç temel görevi olduğunu vurgulayarak, bilimsel dergi editörlüğü ve hakemliğinin önemine dikkat çekti. Akademik yayın dünyasının ticari bir faaliyet olduğunu belirten Özar, üniversite dergilerinin açık erişim, ticari kâr amacı gütmemesi ve dinamik işletim süreci gibi avantajları bulunduğunu dile getirdi.

Akademik yayın süreçlerinde intihal ve bilimsel etik değerlere aykırı davranışların önüne geçilmesi gerektiğini belirten Özar, bu konuda alınacak tedbirlerin etkili ve sürdürülebilir olması gerektiğini vurguladı. Üniversitelerin uluslararası endekslerde daha görünür olması gerektiğini ifade eden Özar, üniversite dergilerinin niteliğinin artırılması ve uluslararası düzeyde tanınması için çaba harcanması gerektiğini belirtti.

  • Özvar, Türkiye’nin akademik yayınlarının arttığını ve üniversite dergilerinin uluslararası indekslerde daha yer alması gerektiğini söyledi.
  • Çalıştayda ulusal ve uluslararası endekslere girme, etik ilkeler ve yayın politikaları gibi konular ele alındı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YÖK Başkanı Erol Özar’dan İntihal Uyarısı ve Üniversite Dergileri Çalıştayı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir