Yükseköğretim Kurulu Gastronomi Enstitüsü Çalıştayı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yükseköğretim Kurulu Çalıştay Düzenledi

Yükseköğretim Kurulu, Gastronomi Enstitüsü kurulması için çeşitli akademisyen, şef, aşçı, araştırmacı, diplomat ve işletmecilerden oluşan katılımcılarla çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştayın açılışı, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Sergi Salonu’nda yapıldı. Çalıştaya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar da katıldı.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programları

Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Haldun Göktaş, Türk mutfağının zenginliğine işaret ederek, gastronomi ve mutfak sanatları alanında 133 programın aktif olduğunu belirtti. Farklı fakültelerde bulunan bu programlar, geniş bir yelpazede eğitim imkanı sunmaktadır.

Gastronomi Enstitüsü’nün Önemi

Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Arif Bilgin, günümüzde gastronominin kültürel bir değer, diplomasi enstrümanı ve turizm destinasyonları için önemli bir unsar olduğunu vurgulayarak, Gastronomi Enstitüsü’nün kurulmasıyla bu alanda disiplinler arası bir yaklaşımın sağlanacağını belirtti.

Gastronomi Alanının Gelişimi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hümeyra Şahin Oktay, gastronominin Türkiye’de de yükselen bir değer olduğunu ve Türk mutfağının markalaşması için Gastronomi Enstitüsü’nün önemli bir rol oynayacağını ifade etti. Kültürel diplomasi, tarım, turizm ve eğitim alanlarında Gastronomi Enstitüsü’nün kritik bir rol üstleneceğini belirtti.

Çalıştay ve Değerlendirme

Çalıştayda farklı disiplinlerden gelen 49 katılımcıyla birlikte Gastronomi Enstitüsü’nün misyonu, hedefleri ve yapısı üzerine detaylı tartışmalar gerçekleştirildi. Çalıştay, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Arif Bilgin ile Cumhurbaşkanı Danışmanı Sümeyra Merve Kılınç tarafından yapılan değerlendirme konuşması ile son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yükseköğretim Kurulu Gastronomi Enstitüsü Çalıştayı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir