Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Yeni Projeyi Tanıttı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Geçici Koruyucu Aile Sistemini pilot illerde başlatacaklarını belirterek, bu sistemle çocuklara uygun hizmet modeli belirleninceye kadar koruyucu aile yanında en iyi şartlarda bakımlarının sağlanmasını hedeflediklerini ifade etti. Bakan Göktaş programda yaptığı konuşmada, Türkiye’de Koruyucu Aile Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ile sosyal hizmetlerin merkezinde yer alan aile kurumunu güçlendirmek adına yepyeni bir adım attıklarını belirtti.

Koruyucu Aile: “Koruyucu Aile Hizmetinin İlk Örnekleri 1961 Yılında”

Koruyucu Aile: “Koruyucu Aile Hizmetinin İlk Örnekleri 1961 Yılında”

Biyolojik ailelerinden uzak kalan çocukları Koruyucu Aile Programı ile sorumluluk sahibi, sevgi dolu ve sıcacık koruyucu aileleriyle buluşturduklarını belirten Bakan Göktaş, 1926 yılından itibaren Türk Medeni Kanununda yer alan koruyucu aile hizmetinin ilk uygulama örneklerinin 1961 yılında başladığını ifade etti.

  • 2002 yılında 500 koruyucu aile yanında 515 çocuğun himaye edildiğini anımsatan Bakan Göktaş, 2023 yılı Ağustos ayı itibarıyla 7 bin 817 koruyucu ailenin yanında toplam 9 bin 335 çocuğun bakıldığını dile getirdi.
  • Çocuklara sunulabilecek en büyük değerin öncelikle sevgi, şefkat ve güven olduğunu belirten Bakan Göktaş, sevildiğini hisseden çocuğun mutlu, sağlıklı ve geleceğe büyük bir özgüvenle hazırlandığını söyledi.

Geçici Koruyucu Aile Sistemi: “Pilot İllerde Uygulamasını Başlatacağız”

Bakan Göktaş, çocukların aile ortamında büyümelerinin toplumsal değerlerin korunması açısından da vazgeçilmez bir rolü olduğuna inandığını kaydetti. Ulaştıkları sonuçlar doğrultusunda, koruyucu aile hizmetini geliştirmeye karar verdiklerinin altını çizen Bakan Göktaş, şöyle konuştu: “Bu kararımız kapsamında Avrupa Birliğinin finansal desteğiyle Türkiye’de Koruyucu Aile Sisteminin Güçlendirilmesi Projesini, UNICEF işbirliğinde yürüteceğiz. 36 ay sürecek olan projeyi üç temel hedef üzerine inşa edeceğiz. İlk olarak, koruyucu aile hizmetimizin güçlendirilmesine odaklanacağız.

  • Geçici Koruyucu Aile Sistemi ile çocuklara uygun hizmet modeli belirleninceye kadar koruyucu aile yanında en iyi şartlarda bakımlarının sağlanmasını hedefliyoruz.
  • 11 ilde 122 koruyucu aile adayı ile pilot çalışmamızı gerçekleştireceğiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Yeni Projeyi Tanıttı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir