Akrep Sokması ve Riskleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcakların artması, akrep sokması vakalarında da artışa neden olmaktadır. Acil Tıp Uzmanı Dr. Ferudun Çelikmen, özellikle kalp etkileyen durumlar açısından bazı akrep türlerinin sokmalarının ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekmektedir.

Akrep Sokması Belirtileri

Akrep sokması sonrasında ağrı, yanma ve uyuşukluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir. En yaygın belirti genellikle yanma şeklinde ağrıdır. Ağrı genellikle birkaç saat içinde en üst düzeye ulaşır ve nadiren 24-48 saat sürebilir.

Akrep Sokması Tedavisi

Akrep Sokması Tedavisi

Akrep sokması durumunda yapılması gerekenler arasında sokulan bölgenin kalp hizasının altında tutulması, hareket kısıtlaması, soğuk uygulama, iğne deliğinin antiseptik sıvılarla temizlenmesi ve tetanoz aşısı yapılması bulunmaktadır. Tedavi süreci hastanın belirtilerine göre belirlenir.

Akrep Sokması Evreleri ve Tedavi Yaklaşımı

Akrep Sokması Evreleri ve Tedavi Yaklaşımı

Akrep sokması vakalarında evrelere göre tedavi yaklaşımı belirlenir. Evre 1’de hafif ağrı oluşurken, evre 2 ve 3’te şiddetli ağrı, kasılma, titreme gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Tedavide hastanın durumuna göre akrep serumu uygulaması ve hastanın gözlem altında tutulması önemlidir.

Kaynak: BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akrep Sokması ve Riskleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir