Antalya’daki SGK Çalışanlarına Yönelik Hareketlilik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda EYT ile birlikte iş yükü artışı sonrasında başlayan eylemlilik süreci devam ederken Büro-İş Sendikası’na bağlı olan Antalya’da görevli 12 SGK çalışanı hakkında yapılan görevlendirmelere ilişkin harekete geçildi. Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, “anayasal hakkını arayarak eylemlere katılan Antalya SGK çalışanı üyelerimize verilen ‘sürgün’ cezalarının iptali için Antalya İdare Mahkemesi’nde davalar açıldı. Zulüm yapanlar hesap verecek” açıklamasında bulundu.

SGK’daki İş Yükü ve Mesai Sorunları

Büro-İş ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nda devam eden iş yükü ile ilgili de açıklamada bulunarak, SGK memurlarının sorunlarını dile getirdi. Açıklamada, “doğumdan ölüme kadar geçen süre boyunca tüm vatandaşlarımıza hizmet veren Türkiye’nin en önemli kurumlarının başında gelmektedir. Ancak EYT ve Yapılandırma Kanunu ile hem mevzuat hem iş yoğunluğu katlanarak artmış, personel sayısı ise gittikçe azalmaktadır. Yıllardır feryat figan eden SGK personelinin, özlük haklarında bir iyileştirme yapılması kenarda dursun, var olan hakları da elinden alınmıştır. Bu durumun çözümü için çağrıda bulunuyoruz.

Şube Müdürü ve Çalışanların Görev Yerleri Değiştirilmişti: Büro-İş Sendikası tarafından şubat ayında başlayan mart ayı süresince de devam eden SGK Eylemleri, çalışanların görev yerlerinin değiştirilmesiyle sonuçlandı. Bilim Sağlık Haber Ajansı’nın ‘Eylemlere Katılan SGK Çalışanlarına Görevlendirme Zinciri’ haberde, SGK Muhasebe Politikaları Geliştirme Daire Başkanlığında Şube Müdürü Feyzullah Aktaş başta olmak üzere Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde görevli Büro-İş Sendikası İşyeri Temsilcisi İlhan Ersan ile birlikte sendika üyesi 12 kişinin görev yerlerinin değiştirilmesi konusu gündeme getirilmişti. Büro-İş Genel Merkezi konuyla ilgili harekete geçerek, görev yeri değişiklikleri ile ilgili dava açtı. Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, sürgün cezalarının iptali için Antalya İdare Mahkemesi’ne başvurduklarını duyurdu.

“SGK Memurunu Yem Yapanlarla Hesaplaşacağız”: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Vedat Bilgin’in 54 TL’lik mesai ücreti açıklaması ile ilgili eleştiride bulunan Büro-İş, “Ortalığı bayram yerine çevirenler utanmalıdır. Kamuoyuna SGK memuruna müjde diye lanse edilen mesai ücretlerindeki sözüm ona artış memurlar ile vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmekten başka bir işe yaramamaktadır. Bu zihniyetle SGK memurunu yem diye vatandaşın önüne atanlarla hesaplaşacağız” açıklaması yaptı.

“Son kez Uyarıyoruz”: Büro-İş açıklamasına şöyle son verdi: “Hepsi sadece 3 ayla sınırlı olan vereceğiniz fazla mesai ücretini memurunuza vermekten niye imtina ediyorsunuz? Bu kurumun personeli değil mi yılların birikimini omuzlayan? Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığını uyarıyoruz bu sorumluluğun altında kalırsınız, haberiniz olsun! 64 yaşını geçmiş resen emekliliğine aylar kalmış memurları müdür kadrolarına atarken kurum zararını düşünmeyeceksiniz, Kurumlar arası geçişler de sıçrama tahtası gibi olacaksınız, Yazılı sınavlar sonrası mülakatlar ile elek görevi göreceksiniz, Memurun taleplerine ise kulak tıkayacaksınız. Yok öyle yağma. Şiddetle Uyarıyoruz. Bu görevi kötüye kullanmaktır. Türkiye’nin en “güzide” Kurumunda memurlar sefalete mahkum edilirken siz nerede bürokratlık yapıyor, nerede yöneticilik yapıyorsunuz? Büro-İş Sendikası olarak son kez uyarıyoruz. Memurunuzun arkasında durun alınlarından akan terin hakkını verin. Çalışma ortamlarını, iş barışını sağlayın. Aksi halde telafisi güç sorunlara sebebiyet vereceksiniz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Antalya’daki SGK Çalışanlarına Yönelik Hareketlilik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir