Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Hekimlerinden Op. Dr. Lale Geribeyoğlu, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte ebeveynlerin, çocuklarının göz muayenelerini yaptırmalarında fayda olduğunu söyledi. Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi hastalıklar nedeniyle oluşan görme kayıplarına bağlı olarak bazı çocuklarda ders başarısının düştüğüne dikkat çeken Geribeyoğlu, bu rahatsızlıkların çocukların ders çalışma motivasyonunu da olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.
Göz Hastalıklarının Etkileri
Göz rahatsızlığı yaşayan çocukların, genelde görüntüyü odaklamak için başını yan tutarak veya gözlerini kısarak baktıklarını hatırlatan Geribeyoğlu, bu gibi davranışların yanı sıra; çocukların baş ve göz ağrısı da hissedebileceklerini belirtti. Okul öncesinde 5-6 yaşından erken dönemde, bebek ve çocuklarda taramaların yapılmasının hastalıkların erken tanı ve tedavisi açısından gerekli olduğunu vurguladı.
Düzenli Göz Muayenesinin Önemi
Op. Dr. Lale Geribeyoğlu, ailelerin çocuklarına düzenli göz muayenesi yaptırmalarının önem taşıdığını belirtti. Özellikle bu dönemde göz tembelliği yönünden çocukların mutlaka göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini belirten Geribeyoğlu, her sağlıklı çocuğun her yıl düzenli olarak göz muayenesi olması gerektiğini hatırlattı. Göz sağlığı, okuldaki başarıyı doğrudan etkilediğine dikkat çeken Geribeyoğlu, ailelerin ve öğretmenlerin bu konuda bilinçli hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.