Hatırlatma Dozları ve Aşı Seçenekleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde Türkiye’de Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle hatırlatma dozları ve maske kullanımı tekrar önem kazandı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, vaka sayıları hızla yükselirken Türk TORAKS Derneği, Omicron’un BA.4 ve BA.5 alt varyantlarına karşı ikinci hatırlatma dozlarının yapılması gerektiğini açıkladı.

Hatırlatma Dozları ve Aşı Seçenekleri

MRNA Aşıları ve Hatırlatma Dozları

MRNA Aşıları ve Hatırlatma Dozları

Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, Covid-19 aşılarının düzenli uygulanmasının hastalık riskini azalttığını belirtti. Özellikle Sinovac aşısı sonrası mRNA aşılarının hatırlatma dozları olarak tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. İtil, aşıların Omicron varyantına karşı etkili olup olmadığını değerlendirirken, mRNA aşılarının bu dönemde daha etkili olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Abdullah Sayıner ise hatırlatma dozlarının ikinci dozu takip eden 4. aydan itibaren uygulanması gerektiğini belirtti. Özellikle risk gruplarında aşı etkisinin 2-5 ay içinde zayıfladığını vurgulayan Sayıner, dördüncü doz aşı uygulamalarının önemine dikkat çekti. Çocuk ve ergenlerde ise hatırlatma dozlarının etkinliği ve zamanlaması konusunda detaylı bilgiler verdi.

  • İki doz mRNA aşısından sonra hatırlatma dozu (üçüncü doz) uygulaması gereklidir.
  • Üçüncü doz aşılar, risk gruplarında enfeksiyon gelişmesine ve ağır enfeksiyona karşı koruyuculuk sağlayabilir.
  • 60 yaş üstü bireylerde dördüncü doz aşı uygulanması önerilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hatırlatma Dozları ve Aşı Seçenekleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir