Hepatit B’den Korunma Yolları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Hepatit Günü’nde Hepatit B’den korunma yollarına dikkat çekildi

Hepatit B Hakkında Bilgiler

Dr. Murat Yaycı, Dünya Hepatit Günü’nde virüsün en yaygın ve tehlikeli şekli olan Hepatit B’ye dikkat çekti. Her yıl yaklaşık 820.000 kişinin ölümüne sebep olan Hepatit B virüsünden, alınacak önlemler ve güvenilir aşılar ile korunmanın mümkün olduğunu vurguladı.

Hepatit B İstatistikleri

Tüm dünyada Hepatit B virüsü bulaşmış ve kronik olarak bu virüsü taşıyan 296 milyon kişi bulunuyor. Yaklaşık her 30 saniyede 1 kişi olmak üzere, her yıl 820.000 kişi kronik hepatit B’ye bağlı gelişen hastalıklar nedeniyle ölüyor.

Hepatit B Virüsü ve Kronikleşme

Murat Yaycı, sağlıklı kişilerin büyük bir kısmının Hepatit B virüsü ile infekte olduğunda, virüsle savaşarak kanından virüsü temizlediğine ve bunun yaklaşık 6 aylık bir süreçte gerçekleştiğine işaret etti. Kronikleşen hastalarda virüs diğer kişilere bulaşabilir ve karaciğer kanseri gelişimi riski artabilir.

Hepatit B’den Korunma Yolları

  • Hepatit B aşısı ile tam koruma sağlanabilir.
  • Hepatit B virüsü enfeksiyonlarından korunma yolları: gebe kadınlara kan testi yapılmalı, cinsel yolla bulaşmayı engellemek için aşı uygulanmalı, enfeksiyon riski olan ortamlarda dikkatli olunmalı.
  • Kişisel malzemeler ortak kullanılmamalı.
  • Hepatit B virüsü taşıyan annelerin bebeklerine doğum sonrası Hepatit B Koruyucu Serumu ve hepatit B aşısı uygulanmalı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hepatit B’den Korunma Yolları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir