İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkanı Dr. Serkan Özbakış, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik hakkında açıklamalarda bulundu. Özbakış, yapılan düzenlemelerin aile hekimliği çalışanlarını hüsrana uğrattığını belirtti.
Amaç Koruyucu Sağlık Hizmeti mi Tedavi Edici Sağlık Hizmeti mi?
Dr. Özbakış, yeni yönetmelikte birinci basamak sağlık hizmetlerindeki önceliğin tedavi edici sağlık hizmetine kaydırıldığını vurgulayarak, performansa dayalı ödemelerin koruyucu sağlık hizmetlerini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti. Ek ödemelerin muayene sayısına bağlanmasının koruyucu sağlık hizmetlerini sekteye uğratabileceğini belirtti.
Yönetmelik Kabul Edilemez
Dr. Özbakış, özellikle ceza puanı konusunu eleştirerek Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda karar aldığını ve Danıştay’ın da bu cezaları iptal etmesinin beklendiğini belirtti. Ayrıca yönetmelikteki eksikliklerle ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı.
Önerilen Düzenlemeler
- Aile hekimliği çalışanlarının teşvik edilmesi ve desteklenmesi için yeni düzenlemelerin yapılması gerekliliği
- Koruyucu sağlık hizmetlerine verilen önemin arttırılması ve bunun teşvik edilmesi
- ASM giderlerindeki artışlar için düzenlemeler yapılması ve çalışanların adil bir şekilde teşvik edilmesi