Kolorektal kanserler günümüzde sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Bu kanser türlerinden biri olan kolorektal kanserlerde karın içi sıcak kemoterapi uygulamaları, hastaların yaşam beklentisini artırmakta ve yaşam kalitelerini yükseltmektedir. Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu, bu tedavi yöntemiyle ilgili önemli bilgiler vermektedir.
Karın İçi Sıcak Kemoterapinin Önemi
Periton metastazı, karın içi kanser türlerinde sıklıkla görülen bir durumdur ve hastaların yaşam süresini olumsuz etkileyebilir. Karın içi sıcak kemoterapi, özellikle ileri evre yumurtalık kanserleri ve kolorektal kanserlerde başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Bu tedavi yöntemi, hastaların yaşam beklentisini artırarak yaşam kalitelerini iyileştirmektedir.
Uygulanan Hastalık Grupları
Karın içi sıcak kemoterapi en çok fayda sağlayan hastalık grupları arasında apendiks kanserleri, psödomiksoma peritonei kanserleri, kalın bağırsak kanseri ve yumurtalık kanserleri bulunmaktadır. Özellikle iyi yapılmış bir sitoredüktif cerrahi sonrası uygulanan bu tedavi yöntemi, hastaların yaşam süresini belirgin şekilde uzatmaktadır.