Acil Tıp Uzmanı Tahir Talat Yurttaş, okullarda meydana gelen kazaların önlenebilmesi için alınması gereken tedbirleri açıkladı. Mobilyaların köşelerinin sivri olmaması, merdiven boşluklarının korunması, düşme tehlikesi olan yerlerin gerekli önlemlerle donatılması, okul revirlerinde tıbbi malzemelerin bulundurulması gibi önlemler kazaların minimize edilmesine yardımcı olabilir.
Okul Servisleri ve Kantinlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
- Okul servislerinde çocukların iniş ve binişlerinin görevliler eşliğinde yapılması önemlidir.
- Okul kantinlerinde gıdaların saklanma koşullarına dikkat edilmeli, denetimler zamanında yapılmalıdır.
- Veliler çocuklarının özel durumlarını okul yetkilileriyle paylaşarak gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalıdır.
Okul kazalarında ise burun kanaması, yabancı cisim kaçması, burkulma gibi durumlarda nasıl müdahale edilmesi gerektiği de belirtilmiştir. Burun kanamalarında burun kanatlarına baskı uygulanması, yabancı cisim kaçması durumunda profesyonel yardım alınması, burkulmalarda ise buz uygulanması ve sıkı bandajla sargılanması önerilmektedir.