Acıbadem Sağlık Grubu, İzmir’in önde gelen özel sağlık kuruluşlarından Kent Sağlık Grubu’nun % 100 hissesinin satın alımı için bağlayıcı sözleşmelerin imzalandığını açıkladı. İşlemler, resmi onay süreçleri sonrası 2023’ün ilk çeyreği içerisinde tamamlanacağı bildirildi.
Satış Süreci ve Onaylar
Özel Kent Hastanesi yöneticileri, Kent Hastanesi’nin satışı konusunda uzun süre sessiz kalırken, Acıbadem Sağlık Grubu, Kent Sağlık Grubu’nu bünyelerine kattıklarını duyurdu. Alınan bilgiye göre satışın Rekabet Kurulu tarafından da onaylanması gerekiyor. Acıbadem Sağlık Grubu açıklamasında 2023 ilk çeyreğinde satışın tamamlanacağını bildirdi.
Kent Sağlık Grubu’nun Özellikleri
Acıbadem Sağlık Grubu, 2004 yılından beri İzmir’de faaliyet gösteren ve 1 hastane ile 2 tıp merkezi bulunan Kent Sağlık Grubu’nu bünyesine katarak, Türkiye’deki hizmet ağına yeni bir halka daha ekliyor. 45.000 metrekare kapalı alanda, 340 yatak kapasitesiyle hizmet veren, aynı zamanda 2018 yılında açılan Kanser Merkeziyle de kapsamlı sağlık hizmeti sunan Kent Hastanesi, İzmir’in en büyük özel hastanesi.
Yöneticilerin Açıklamaları
Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Kent Sağlık Grubu’nun Acıbadem bünyesine katılmasıyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir’e Acıbadem markasını getirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu işlem, hem Türkiye’deki büyüme stratejimizin önemli bir parçasını tamamlamamız hem de İzmir için uzun süredir planladığımız hedefi gerçekleştirmemiz anlamına geliyor.”
Satın Alma Süreci ve Beklentiler
Gerekli resmi onayların tamamlanmasını müteakip, işlemin 2023’ün ilk çeyreği içerisinde tamamlanması bekleniyor. Kent Hastanesi, Acıbadem’in Türkiye’de 19., globalde ise 25. hastanesi olacak. Ayrıca grubun tıp merkezi sayısı da bu satın almayla 16’ya yükselecek.