Aile Sağlığı Merkezleri’nde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile Sağlığı Merkezleri’nin yarı şirket mantığıyla yönetildiğini iddia eden SES İzmir Şube yetkilileri, ASM’lerdeki sorunlara dikkat çekti. ASM’lerde çalışan sağlık emekçilerinin güvencesiz koşullarda zorunlu çalıştırıldığını belirten SES İzmir Şube, bu durumun sorunları derinleştirdiğini vurguladı.

ASM’lerin Dönüşüm Süreci ve Sorunlar

Sağlık emekçileri tarafından yapılan açıklamada, ASM’lerin apartman altları ve cami altlarında sağlıksız ve güvensiz ortamlara dönüştürüldüğüne dikkat çekildi. Pandemi ve deprem gibi acil durumlarda bu tür binaların sağlık hizmetlerini olumsuz etkilediği belirtildi. Ayrıca, ASM’lerde çalışanların maaşlarını, sigortalarını düşünmek zorunda kaldığı ve cari harcamaların TÜFE üzerinden ödenmesi gibi sorunlar ele alındı.

Çözüm Önerileri ve Talepler

Çözüm Önerileri ve Talepler

  • ASM’lerde çalışan tüm emekçilere yüzde yüz artırımla cari ödemelerin ÜFE üzerinden hesaplanarak ödenmesi talep edildi.
  • Temmuz maaş zamlarının diğer emekçilere verilen seyyanen 8 bin TL ile aynı olması ve kamu kaynaklarından karşılanması istendi.
  • Aile sağlığı merkezlerinde çalışan tüm emekçilerin kadroya alınması, özlük haklarının korunması ve mesleki unvanlarının belirginleştirilmesi talep edildi.
  • Hekimlerin işveren olmaması ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin tamamen kamuya ait olması gerektiği vurgulandı.
  • ASM’lerde yaz aylarında artan iş yüküne göre yeterli personel istihdamı yapılması ve sarf malzeme ihtiyacının müdürlük tarafından karşılanması talep edildi.
  • Birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamu binalarında, katkı katılım payı alınmadan ve ekip anlayışıyla sunulması gerektiği belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aile Sağlığı Merkezleri’nde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir