1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Akciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişme!

Akciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişme!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez, sağlık alanındaki önemli bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Sosyal medya üzerinden yaptığı duyuru ile yurt dışında gerçekleştirilen akciğer kanseri tedavisi araştırmasını aktardı.

“Akciğer Kanseri Hapı Ölüm Riskini Yarı Yarıya Azaltıyor!”

Prof. Dr. Sönmez, The Guardian Gazetesi’nin internet sitesinde yer alan “Akciğer Kanseri Hapı Ölüm Riskini Yarı Yarıya Azaltıyor, ‘Heyecan Verici’ Çalışma” başlıklı haberi takipçileriyle paylaştı. Habere göre, akciğer kanserlerinin yaklaşık %25’inde EGFR geninde bir mutasyon tespit edilmekte. Bu hastalar için geliştirilen ilaç, ameliyat sonrası 5 yıl içinde ölüm riskini %50 azaltmış.

Prof. Dr. Sönmez, Osimertinib adlı ilacın faz 3 çalışması hakkında da bilgi verdi. Paylaşımında şu detaylara yer verdi: “Heyecan verici ve benzeri görülmemiş bir başarı elde edildi. Bu güçlü ilaç, akciğer kanseri gibi tipik olarak tedavilere dirençli olan hastalıkta %50 oranında başarı sağlamıştır. 26 ülkenin katıldığı araştırma, küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde denenmiş ve ilacın adı Osimertinib olarak belirlenmiştir.”

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Akciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişme!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişme!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir