1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Akciğer Kanseri ve Tütün Kullanımı

Akciğer Kanseri ve Tütün Kullanımı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akciğer kanseri, dünya genelinde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Bu kanserin en önemli nedeni ise tütün kullanımıdır. Sigara, pipo, pura, nargile gibi tütün ürünlerinin uzun süreli ve günlük kullanımı akciğer hücrelerinin kontrolsüz olarak çoğalmasına neden olabilir. Tütün dumanında bulunan binlerce kimyasal madde ve kanserojenler, akciğer dokusunda tümöral kitle oluşumuna yol açabilir.

Akciğer Kanserinde Risk Faktörleri

Akciğer Kanserinde Risk Faktörleri

Tütün kullanımı, akciğer kanserinin en önemli risk faktörüdür. Ağır sigara içen kişilerde akciğer kanseri riski yüzde 30’lara çıkabilir. Bunun yanı sıra mesleki maruziyetler (asbest, ağır metaller) ve çevresel faktörler (pasif içicilik, radon) da akciğer kanseri riskini artırabilir. Bazı genetik faktörler de hastalığın ortaya çıkma riskini etkileyebilir.

Akciğer Kanserinin Tanısı ve Tedavisi

Akciğer Kanserinin Tanısı ve Tedavisi

Akciğer kanserinin tanısı genellikle akciğer röntgeni ve bilgisayarlı tomografi ile konulur. Tanı konulan hastalara biyopsi uygulanarak tümör dokusunun incelenmesi sağlanır. Tedavi planı ise tümörün tipi ve evresine göre belirlenir. Cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi ve hedefe yönelik tedaviler hastaların durumuna göre uygulanabilir. Erken evrede tanı alan hastalarda sağ kalım oranı daha yüksektir.

  • Akciğer kanseri tedavisi multidisipliner bir yaklaşımla yapılmalıdır.
  • Yeni tedavi yöntemleri, tümör mutasyonlarına yönelik hedefe yönelik terapiler ve immünoterapi seçenekleri sağ kalım oranlarını artırabilir.
  • Sigara bırakılması, akciğer kanseri riskini azaltabilir ve sağlık üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akciğer Kanseri ve Tütün Kullanımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir