Arı Sokmalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler ve Tedbirler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü iş insanı Aydın Berkman’ın arı sokması sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle gözler tekrar arı alerjilerine çevrildi. Arı sokmasına bağlı alerjik reaksiyon riskinin, erkeklerde kadınlara göre iki kat daha fazla olduğunu ifade eden Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) yaptığı basın açıklamasında, “Arı sokmasına bağlı alerjik reaksiyon öyküsü bulunan hastalar mutlaka alerji testlerinin yapılması için deneyimli bir alerji merkezine başvurmalı, adrenalin kalemi (otoenjektörü) almalı ve acil eylem planı yapmalıdır. Adrenalin kalemi okullar, seyahat araçları, turistik tesisler, spor salonları gibi ilk yardım çantası zarureti olan alanlarda mutlaka bulunmalıdır” dedi.

Arılar ve Alerjik Reaksiyonlar

Arılar ve Alerjik Reaksiyonlar

Arılar, doğal yaşamın devamı için önemli olan canlılardır. Ancak arı zehri bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Arı sokması sonucu ortaya çıkan reaksiyonlar genellikle hafif olmakla birlikte nadiren de olsa şiddetli alerjik şoklar meydana gelebilir. Bu nedenle arı alerjisi olan bireylerin dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları önemlidir.

Adrenalin Otoenjektörü Kullanımı

Arı alerjisine bağlı alerjik şok durumunda adrenalin otoenjektörü hayati önem taşır. Bu cihaz, hastaların acil durumlarda kendilerine adrenalin enjekte etmelerine olanak tanır. Alerji testlerinden sonra arı alerjisi teşhisi konulan bireylerin yanlarında bu cihazı bulundurmaları ve kullanımını bilmeleri hayati önem taşır.

Arı Sokmalarından Korunma Yöntemleri

  • Arıların yoğun olarak bulunduğu alanlardan uzak durun.
  • Ani hareketlerden kaçının ve arılar sizi rahatsız hissettiğinde sakin bir şekilde uzaklaşın.
  • Arı sokması durumunda iğneyi hızlıca çıkarın ve bölgeyi temizleyin.
  • Uzun kollu giysiler giyerek vücudunuzu koruyun.

(BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Arı Sokmalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler ve Tedbirler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir