Askerlikte Geçirilen Sürelerin Emeklilik İçin Borçlanılması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sefa Tatlısu, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun videosunda vatani görevini yerine getiren er ve erbaşların askerlikte geçirdikleri süreleri borçlanarak nasıl emekli olabileceklerini anlatıyor.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişiler, herhangi bir statüde sigortalı oldukları tarihten sonra başvuruda bulunabilirler. Borçlanma taleplerini en son çalıştıkları sosyal güvenlik il müdürlüğüne yazılı olarak ya da e-Devlet üzerinden iletebilirler. E-Devlet üzerinden yapılan başvuruların daha hızlı sonuçlanması avantajlı olabilir.

Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişilerin, kendilerine bildirilen borçlanma tutarını tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde ödemeleri gerekmektedir. Kısmi ödeme durumunda, talep edilmesi halinde kısmi ödemenin karşıladığı süre geçerli sayılabilir.

Örnek olarak: 2023 yılı temmuz ayı asgari ücreti üzerinden bir yıllık askerlik borçlanma tutarı 43.783 TL olarak hesaplanmaktadır.

  • Askerlik borçlanması tutarı, borçlanma talebinde bulunulan tarihteki prime esas kazancın günlük miktarı üzerinden hesaplanır.
  • 2023 yılı temmuz ayı asgari ücreti 11.402 TL alındığında, asgari ücretin %32’si 30 gün üzerinden hesaplanır.
  • Bir günlük borçlanma tutarı belirlendikten sonra, bir yıllık süre için toplam borçlanma tutarı hesaplanır.

Askerlikte geçirilen sürelerin borçlanılması, emeklilik hakkı elde etmek isteyen vatandaşlar için önemli bir imkan sunmaktadır.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Askerlikte Geçirilen Sürelerin Emeklilik İçin Borçlanılması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir