1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Çocukların Sağlıklı Kalması İçin Doğru Bilgiler

Çocukların Sağlıklı Kalması İçin Doğru Bilgiler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kıştan bahara geçiş yaptığımız bugünlerde hava sıcaklığındaki değişkenliğin etkisiyle çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları sık görülüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Çoban, çocuklarda sıkça görülen solunum yolu enfeksiyonları ve bu konuda dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler veriyor.

Antibiyotik Kullanımı ve Yanlışlar

“Antibiyotik verirsem daha çabuk iyileşir!” Çocukların çoğu enfeksiyona virüsler neden olur ve antibiyotikler viral enfeksiyonlarda işe yaramaz. Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı bağırsak florasını olumsuz etkileyebilir ve antibiyotik direncine yol açabilir. Bu nedenle doktor önermeden antibiyotik kullanılmamalıdır.

Vitamin Takviyeleri ve Doğru Yaklaşım

Vitamin Takviyeleri ve Doğru Yaklaşım

“Vitamin takviyesi yaparsam bağışıklığı güçlenir!” Vitaminler ve omega takviyeleri sağlıklı bir metabolizma için önemlidir ancak her çocuğun ihtiyacı farklıdır. Uzman önerisi olmadan vitamin takviyesi yapılmamalı, çocuğun günlük beslenmesine dikkat edilmelidir.

Doğru Giydirme ve Hava Alma Alışkanlıkları

Doğru Giydirme ve Hava Alma Alışkanlıkları

“Kalın giydirirsem hasta olmaz!” Çocukları kalın giydirmek yerine, onları uygun şekilde giydirmek ve dışarıda temiz hava almalarını sağlamak daha önemlidir. Mikropların bulaşması genellikle kalabalık ve kapalı alanlarda gerçekleşir, bu yüzden çocukların dışarıda zaman geçirmesi önemlidir.

Ateş, öksürük, burun akıntısı gibi belirtiler bağışıklık sisteminin çalışmasının bir göstergesidir ve doğal bir savaş mekanizmasıdır. Bu belirtilere doğru müdahale edilmesi ve gerektiğinde uzman desteği alınması önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocukların Sağlıklı Kalması İçin Doğru Bilgiler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir