Çöpler Altın Madeni Göçük Faciası: Tehlikeler ve Etkileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu Açıklaması

13 Şubat 2024 Salı günü öğleden sonra yine bir facia haberiyle sarsıldık. Haziran 2022’de Fırat Nehri’ne sızıntı nedeniyle gündeme gelen Anagold Madenciliğe ait Erzincan İliç Çöpler Altın Madeni yine acı bir olayla gündemde. Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Aykaç, “Madende siyanür ve ağır metallerin bulunduğu toprağın istiflendiği yığında göçük olduğunu, 9 madencinin göçük altında kaldığını üzülerek öğrendik. Maalesef felaket yine geliyorum dedi. Şirketin olması gerekenden daha fazla yığın yapmasının göçük oluşmasına zemin hazırladığı haberler arasında yer alıyor” diye konuştu.

Tehlikeler ve Etkileri

Tehlikeler ve Etkileri

Türkiye’nin ikinci büyük madeni olan Çöpler Madeni, Fırat Nehri’ne 350 metre mesafede ve fay hattı üzerinde olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Aykaç, “Uzmanların uyarılarına, açtıkları davalara rağmen maden yıllardır çalışmaya, kapasite artırmaya devam ediyor. Oluşan göçük nedeniyle siyanür ve ağır metaller içeren atıkların nehire ulaşma tehlikesi vardır. Nehre ulaşmasa bile yağmurlarla havaya, toprağa-yeraltı sularına karışabilir ve tüm canlıların sağlığına zarar verebilir.” diye belirtti.

Doç. Dr. Nilüfer Aykaç, açıklamasına şöyle devam etti: “Siyanürün uzun etkileri için bölgeden örnekler alınmalı, düzey belirlenmeli, tüm canlıların maruziyeti için eylem planı oluşturulmalı ve önlem alınmalıdır. Ayrıca siyanür yarılanma ömrü 1-3 yıla kadar uzayabildiği için uzun dönem ölçümleri ve sağlık kontrolleri de yapılmalıdır.”

  • Kazalar Tüm Ekosistemi Etkiliyor
  • Tüm Canlıların Sağlığı İçin Tehdit Oluşturuyor
  • Raporu Murat Kurum Onaylamış…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çöpler Altın Madeni Göçük Faciası: Tehlikeler ve Etkileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir