Covid-19 Aşısının Etkinliği ve Önemi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 Aşısı Etkinliği

Türk TORAKS Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Sekreteri Doç. Dr. Ezgi Demirdöğen, Covid-19’a karşı geliştirilen mRNA aşılarının hastalığa yakalanma oranlarını ve ağır hastalık riskini yüzde 90’ın üzerinde azalttığını belirtti. Aşılar sayesinde hastalığa yakalanma ve ağır hastalık riskinin ciddi anlamda düştüğüne dikkat çekti.

Covid-19 Verileri

Doç. Dr. Demirdöğen, Covid-19 nedeniyle dünya genelinde yaşanan can kaybına vurgu yaparak, pandeminin etkilerini şu şekilde aktardı: “Aralık 2019 tarihinden itibaren tüm dünyada Covid-19 pandemisi nedeniyle yaklaşık 768 milyon doğrulanmış vaka bildirilmiştir. Dünya genelinde ise 14 Haziran 2023 itibarıyla yaklaşık 7 milyon (6.943.390) ölüm gerçekleşmiştir.”

Aşının Etkinliği ve Güvenilirliği

Aşının Etkinliği ve Güvenilirliği

Doç. Dr. Demirdöğen, aşının Covid-19’a yakalanma olasılığını yüzde 98, ciddi-kritik hastalığı yüzde 95.7 azalttığını belirtti. Aşıların vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve ciddi durumları önlemeye yardımcı olduğunu açıkladı. Ayrıca, BioNTech/Pfizer aşısının güvenli ve etkili olduğunu vurguladı.

Yan Etkiler ve Risk Analizi

Türk TORAKS Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Aykaç, aşıların nadir görülen yan etkilerinin faydalarından daha az olduğunu belirtti. Aşı sonrası hafif ve geçici yan etkilerin yanı sıra nadiren miyokardit gibi ciddi yan etkilerin de görülebileceğini ifade etti. Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi tarafından yapılan risk analizlerinde aşının faydalarının, risklerden ağır bastığı sonucuna varıldı.

Aşılamanın Önemi

Aşılamanın Önemi

Türk Toraks Derneği, Covid-19 salgınıyla mücadelede aşılamanın en güçlü yöntem olduğunu ve hiçbir verinin aşılamanın önemini azaltacak düzeyde olmadığını vurguladı. Aşılamanın hastalık ve ölümlerin azalmasında önemli bir rol oynadığına dikkat çekildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Covid-19 Aşısının Etkinliği ve Önemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir