Deprem Bölgesinde Beslenme Sorunları ve Çocuklar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deprem Bölgesindeki Beslenme Sorunlarına Dikkat Çekildi

Deprem Bölgesindeki Beslenme Sorunlarına Dikkat Çekildi

Türk Tabipler Birliği tarafından hazırlanan deprem raporunda, deprem bölgesindeki çocuklarda beslenme bozukluğu (Malnütrisyon) riski olduğuna dikkat çekildi. Raporda depremzedelerin su, hijyen ve beslenme sorunları yaşadıklarına vurgu yapıldı.

Rapor, Türk Tabipler Birliği tarafından resmi internet sitesinde yayınlanan ‘Deprem Bölgesindeki 5 Yaş Altı Çocukların Beslenme Durumları – Hatay Örneği’ başlıklı raporun kesitlerini içeriyor. Rapor, depremzedelerin yaşadığı olumsuz koşulları gözler önüne seriyor.

Acil Diyet Desteği Sağlayacak Ekipler Oluşturulmalı

Destek programları hazırlanırken, beslenme gereksinimleri kadar kültürel kabul edilebilirlik, güvenlik, sindirilebilirlik, hazırlama ve saklama kolaylığı gibi niteliksel kriterlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yapıldı. Ayrıca, afet durumlarında bölgeye acil diyet desteği sağlayacak ekiplerin oluşturulması gerektiği belirtildi.

Depremin travmatik etkisinin yanı sıra yaşam ve beslenme koşullarındaki olumsuzlukların, gelişme çağındaki çocuklarda malnütrisyon riskini artırdığına dikkat çekilen raporda, afet dönemlerinde beslenme yetersizliğinin önlenmesi için hızlı müdahalelerin hayati önem taşıdığı vurgulandı.

İlacın yetersiz olmasından tutun da gıda kontaminasyonlarına kadar birçok hijyen sorununun yaşandığı deprem bölgesinde, sağlık ekiplerinin ve yerel yönetimlerin koordineli bir şekilde hareket etmeleri gerektiği belirtildi. Su kesintileri, gıda hijyeni ve kişisel hijyen konularında yaşanan sıkıntıların çözümü için acil önlemler alınması gerektiği vurgulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Deprem Bölgesinde Beslenme Sorunları ve Çocuklar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir