Deprem Bölgesinde Sağlık Sorunları
TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, 14 Mart Tıp Bayramı mesajında deprem bölgesinden bahsetti. Dr. Fincancı, depremzedelerin birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldığını vurguladı. Depremin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen deprem bölgesinde hala ciddi sorunların devam ettiğine dikkat çekti.
Meslektaşların Çalışma Koşulları ve Eylemler
TTB Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, meslektaşların çalışma koşulları ve hak mücadelelerine de değindi. Hekimlerin makineleşen sistem içinde 10 dakikada bir muayene yapmalarının zorunlu hale getirilmesine karşı çıkan eylemler ve sonucunda elde edilen kazanımlar üzerinde durdu. Ayrıca, nöbet sürelerinin ve nöbet sonrası izin haklarının iyileştirilmesi için yürütülen mücadelenin önemine vurgu yaptı.
Sağlıkta Şiddet ve Güvenli Çalışma Ortamı
Dr. Fincancı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına da değindi. Hekimlerin sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışma taleplerini dile getirerek yürüttükleri eylemlerin sonuçlarını ve alınan önlemleri anlattı. Ayrıca, sağlıkta şiddete karşı alınan tedbirler ve “Gri Kod” uygulamasının başlatılmasının önemine dikkat çekti.
Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın Tıp Bayramı mesajında, meslektaşlarının hak mücadelelerine destek verme çağrısı yaparken, sağlık çalışanlarının birlikte, dayanışma içinde mücadeleyi büyütmek için var olduklarını vurguladı.