Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Davos’ta ‘Hastalık X’ Uyarısı Yaptı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Davos’ta “Hastalık X” Uyarısı Yaptı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus, katıldığı Davos toplantısında “Hastalık X” adını verdiği potansiyel bir tehdide dikkat çekti. Ghebreyesus, bu gizemli hastalığın Corona virüsünden 20 kat daha ölümcül olabileceğini belirtti.

Davos’ta düzenlenen oturumda konuşan Ghebreyesus, dünya liderlerini ve toplulukları olası bu tehlikeye karşı uyararak, tedbirli olmaları gerektiğini vurguladı. DSÖ Genel Direktörü, “Hastalık X”in Corona virüsünden daha büyük bir tehdit olabileceğine işaret ederek, yeni bir salgın riskine karşı hazırlıklı olunması gerektiğini dile getirdi.

DSÖ tarafından yapılan bir analize göre, “Hastalık X”in dünya genelinde 75 milyon insanın ölümüne neden olabileceği ve her 5 yılda bir yeni bir salgın riski taşıdığı belirtilmişti.

Acil Durum Planı!

Ghebreyesus, toplantıda yaptığı konuşmada, bilim dünyasının “Hastalık X” tehdidine karşı daha etkin araştırma yapması ve önlemler alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca DSÖ’nün bu olası salgına karşı acil durum planlarını güçlendirmesi ve küresel düzeyde işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

DSÖ Genel Direktörü, sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve olası salgınlara karşı daha hazırlıklı olunması çağrısında bulunarak, dünya genelinde bu konuda ortak bir çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Davos’ta ‘Hastalık X’ Uyarısı Yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir