Erkek Meme Büyümesi (Jinekomasti) ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erkek Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Erkek Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Op.Dr. Cenk Melikoğlu, erkek meme büyümesi (jinekomasi) hakkında şu bilgileri verdi, erkeklerde görülen iyi huylu meme büyümesine “jinekomasti” denir. Özellikle gençlerde ve yaz aylarında rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkar. Vakanların çoğunluğunda meme büyümesini yapan durum yağ dokularıdır, yalancı jinekomasti olarak adlandırılır. En sık şikayet edilen noktalar yaz aylarında tişört ve gömlek giyildiğinde meme görüntüsünün dikkat çekmesi ve spor yapılmasına rağmen kaybolmamak ve sarkma görülmesidir.

Bu durum erkeklerin sorunu gizlemek için daha bol kıyafetler giymelerine ve zaman zaman akran zorbalığına uğramalarına neden olabilir.

Hem Meme Hem Tüm Vücut Muayene Edilmeli

Ergenlik döneminde ve ileri yaşlarda jinekomasti görülmesi doğal kabul edilir. Bu durumlardaki jinekomasti genellikle kendiliğinden iyileşebilir. Ancak 1 yıldan uzun süre devam ederse kalıcı sonuçlar için tedavi planlanmalıdır. Jinekomasti toplumda giderek artmaktadır ve neredeyse üç erkekten birinde görülmektedir. Tedavi planı için detaylı bir muayene yapılmalı ve gerektiğinde ek tahlillerle neden belirlenmelidir.

Jinekomastinin nedeni net olarak belirlenememektedir. Ergenlikte hızlı kilo alımı, hormon içeren gıdalar ve kontrolsüz gıda takviyeleri jinekomastiye yol açabilir. Nadir durumlarda organ yetmezlikleri veya bazı ilaçlar da meme büyümesine sebep olabilir. Tanı için sonografik inceleme önemlidir.

Lazer Lipoşakşınk ile Tedavisi Daha Kolay: Kalıcı Sonuçlar

Günümüzde yağ alma tekniklerindeki ilerlemeler sayesinde lazer, vazer ve J-plazma yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla jinekomasti tedavisinde memnuniyet verici sonuçlar elde edilmektedir. Liposuction yöntemi jinekomasti tedavisinde altın standart olarak kabul edilmektedir ve yeni yöntemlerle birlikte daha etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Muayene sonrasında çoğu hastanın jinekomastisi evre 1 ve evre 2 seviyesinde olduğu için, izsiz yağ alma yöntemi yeterli olabilmektedir. Liposakşın yönteminde derideki milimetrik deliklerden çalışıldığı için belirgin izler kalmamaktadır.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erkek Meme Büyümesi (Jinekomasti) ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir