Elazığ’da bulunan Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde hemşirelik yüksek lisans öğrencilerine, veterinerlik bölümü öğretim üyelerinin eğitim verdiğini açıklayan Türk Hemşireler Derneği (THD) Genel Merkezi, 17 Mart 2023 tarihinde fakültenin iç hastalıkları yüksek lisans öğrencilerine veteriner öğretim üyesi danışman atandığını açıklayarak, Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) çağrıda bulundu. Konuyla ilgili Bilim Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) açıklamada bulunan THD, “Uzman hemşire yetiştirmenin veteriner öğretim üyeleri eliyle olmasının uygun olmadığını anlatmak için 2022 yılı Haziran ayında başladığımız mücadelemiz devam ediyor” dedi.
Hemşire Öğretim Üyeleri Tehdit Altında!
THD’nin açıklamasında diğer dikkat çeken konu ise enstitüde görevli hemşire öğretim üyelerinin tehdit, şiddet ve mobbinge maruz kalmaları, bu vakaların da belgeli ve resmi kayıtlara geçmiş olması açıklaması oldu. THD, “Mesleğini ve meslek kimliğini korumak adına mücadele eden bir hemşire öğretim üyesi, uzaklaştırma kararı çıkartılacak düzeyde tehdide maruz bırakıldı” dedi.
Veteriner Öğretim Üyeleri Atama Israrından Vazgeçilmiyor
Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Hemşirelik Programına yüksek lisans eğitimi için başvuran öğrencilere, veteriner öğretim üyelerinin eğitim vermesi ile ilgili olarak uzun zamandır mücadele edildiği belirtildi. Uzman hemşire yetiştirmenin veteriner öğretim üyeleri eliyle olmasının uygun olmadığını anlatmak için çabaladıklarını ifade eden THD Genel Merkezi, 2022 yılı Haziran ayında konuyla ilgili mücadele vermeye başladı. YÖK’e ve Fırat Üniversitesi Rektörlüğü’ne yazılı başvurularda bulunduklarını, Fırat Üniversitesi’nin bu konuda YÖK’e danıştığını belirten THD, “YÖK Tıp Sağlık Komisyonu’nda yer alan, bu ülkenin sağlık alanında eğitim veren fakültelerinin dekanları veteriner öğretim üyesinin, uzman hemşire yetiştirmesini uygun bulmamıştı” açıklaması yaptı.
YÖK’e Sesleniş!
Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ndeki hukuka ve bilimsel gerekliliklere aykırı uygulamaya sert tepki gösteren THD, YÖK’ü göreve davet etti. YÖK’e şöyle seslendi: “Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün bu uygulamayı sürdürmesi halinde başta ilgililer hakkında disiplin soruşturması başlatmak üzere gerekli işlemleri bir an önce tesis ediniz. Meslektaşlarımıza, sağlık çalışanlarına, öğrencilerimize sesleniyoruz! Nitelikli eğitim hakkımızdır, talep ediniz. Halkımıza sesleniyoruz! Sizlere hak ettiğiniz bakımını sunmak için nitelikli bir hemşirelik eğitimi mücadelemizde yanımızda olunuz.”