Gebelik Diyabeti: Belirtileri ve Etkileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelik Diyabeti Nedir?

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Erdem Türemen, gebelikte oluşan diyabetin tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor. Gebelik sırasında vücutta meydana gelen değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkan gebelik diyabetinin, geçici bir diyabet türü olduğunu vurguluyor. Genellikle gebelik sonrasında düzelen bu durum, özellikle ailesinde diyabet öyküsü olan, kilolu, hipertansiyonu olan ya da 35 yaşın üstünde olan kadınlarda daha sık görülüyor.

Gebelik Diyabetinin Etkileri

Gebelik Diyabetinin Etkileri

Gebelik sırasında annenin kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olan gebelik diyabetinin, bebek açısından önemli riskler taşıdığını belirten Dr. Erdem Türemen, bebeğin normalden daha ağır doğmasının yanı sıra doğum sürecini zorlaştırabileceğini ve aşırı kilolu olma riskini artırabileceğini açıklıyor. Gebelik diyabetinin bebek üzerindeki etkilerini minimize etmek için annenin diyabet tedavisinin gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasını sağladığını belirtiyor.

Gestasyonel diyabetin takibinin bir ekip tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Türemen, diyabet uzmanı, perinatoloji uzmanı, diyetisyen ve çocuk hekimi gibi uzmanların bir arada çalışması gerektiğini belirtiyor. Gebelik diyabeti nadiren de olsa doğumdan sonra kalıcı olabileceğinden, doğum sonrasında da dikkatli bir şekilde izlenmesi gerektiğini ekliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gebelik Diyabeti: Belirtileri ve Etkileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir