Göz Kanseri: Belirtiler, Nedenleri ve Tedavisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Göz Kanseri Nedir?

Göz kanseri, göz dokularının içerisinde veya çevresinde bulunan hücrelerin kontrolsüzce çoğalması ve kötü huylu tümörler meydana getirmesi ile karakterize olan bir hastalıktır. Erken teşhis önemlidir çünkü ilerleyen evrelerde tedavisi daha zor olabilir.

Göz Kanseri Nedenleri

Göz kanserinin ortaya çıkmasında sigara kullanımı, genetik etmenler, güneş ışığı maruziyeti, alkol kullanımı gibi faktörler rol oynayabilir. Ayrıca tekrar eden göz enfeksiyonları da göz kanserine neden olabilir.

Göz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

  • Görüş alanında azalma
  • İris renginin değişmesi
  • Göz ağrısı ve kızarıklığı
  • Gözde sinek uçuşması
  • Metastaz riski

Göz kanseri belirtileri arasında görme kaybı, ışık hassasiyeti, gözlerde şişkinlik gibi durumlar da bulunabilir. Tedavide lazer, kriyoterapi, cerrahi müdahale, kemoterapi gibi yöntemler kullanılabilir.

Göz Kanseri Ölümcül Mü?

Göz kanseri erkenden teşhis edilip tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Metastaz yaparak diğer organlara yayılabilir ve tedavi edilmediğinde hayati risk oluşturabilir.

Göz Kanseri Kimlerde Görülür?

Göz kanseri genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar, ancak retinoblastom türü göz kanseri 5 yaşından küçük çocuklarda görülebilir. Risk altındaki bireylerin düzenli göz muayenelerine gitmeleri önerilir.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Göz Kanseri: Belirtiler, Nedenleri ve Tedavisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir