1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Göz Tembelliği Nedir? Teşhisi ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

Göz Tembelliği Nedir? Teşhisi ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Göz Tembelliği Nedir?

Göz Tembelliği Nedir?

Göz tembelliği, çocukluk çağının en yaygın göz sorunlarından biridir. Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Şahbaz, göz tembelliğinin gözde tek ya da çift taraflı görme keskinliğinin azalması olarak ortaya çıktığını ve genellikle beyinde görme ile ilgili alanların fonksiyonlarının gelişmemesi sonucu oluştuğunu belirtiyor.

Göz Tembelliği Teşhisi ve Tedavisi

Dr. Şahbaz, göz tembelliğinin tedavisinde erken dönemin kritik olduğunu vurgulayarak, hastalığın 9 yaşına kadar tanı konulması durumunda kolayca tedavi edilebileceğini ifade ediyor. Çocukların doğumdan itibaren 3. ve 6. ayda dahil olmak üzere her yıl 6 yaşına kadar düzenli göz muayenesinden geçmesi gerektiğini söylüyor. Göz tembelliğinin nedenlerinin arasında göz kayması (şaşılık), gözlük numaralarının farklı olması, göz kapağı düşüklüğü ve doğumsal katarakt gibi faktörler bulunuyor.

Şaşılık veya göz kapağı düşüklüğü gibi durumların genellikle aile tarafından fark edildiğini ve çocuklarının göz doktoruna götürüldüğünü belirten Dr. Şahbaz, gözlük numaralarındaki farklılığın dışarıdan fark edilemediğini ve bu nedenle rutin göz muayenesinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Tedavide 9 yaşın kritik bir sınır olduğunu belirten Dr. Şahbaz, erken dönemde tedavi edilen göz tembelliğinin çocuğun ileriki hayatında olumsuz etkilerini önleyebileceğini vurguluyor. Göz tembelliğinin cerrahi bir tedavisi olmadığını, tedavinin genellikle gözlük kullanımı, cerrahi müdahale ve göze kapama tedavisi gibi yöntemleri içerdiğini söylüyor.

Sonuç olarak, çocuklarda göz tembelliğine dair farkındalığın artırılması ve düzenli göz muayenelerinin önemi üzerinde duran Dr. İbrahim Şahbaz, erken tanının çocukların görsel sağlığı açısından kritik olduğunu ve bu sayede tedavinin daha etkili olabileceğini vurguladı. (Bilim Sağlık ve Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Göz Tembelliği Nedir? Teşhisi ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir