1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Hareket Bozuklukları ve Tedavisi

Hareket Bozuklukları ve Tedavisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Parkinson Hastalığı ve Belirtileri

Uzmanlar, yürürken kollarını sallamayan kişilerde Parkinson riskinin artabileceğine dikkat çekiyor. Parkinson hastalığı, vücuttaki dopamin üretiminde sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bir nörolojik rahatsızlıktır. Hastalığın belirtileri arasında yavaşlayan hareketler, azalan mimikler ve ayak sürüme gibi durumlar yer alır. Titreme en bilindik belirtilerden biri olmasına rağmen bazı hastalarda titreme görülmeden diğer Parkinson belirtileri ortaya çıkabilir.

Hareket bozuklukları genellikle bazal çekirdeklerdeki işlev bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Parkinson hastalığı, hareketleri azaltan veya yavaşlatan bir rahatsızlık iken distoni, titreme ve huzursuz bacak sendromu gibi hastalıklar ise hareketi artırabilir. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi ve derin beyin stimulasyonu gibi cerrahi müdahaleler bulunmaktadır. Özellikle beyin pili, hastaların kullanacağı ilaç sayısını azaltabilir ve belirtileri hafifletebilir.

Distoni Hastalığı ve Tedavisi

Distoni Hastalığı ve Tedavisi

Distoni, vücuttaki anormal kasılmalar sonucu şekil bozukluklarına neden olabilen bir hastalıktır. Boyun, kol, bacak veya tüm vücut kaslarını etkileyebilir. Distoni hastalığının tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, botoks enjeksiyonları ve derin beyin stimulasyonu yer almaktadır. Bu tedaviler, kasılmaları ve şekil bozukluklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hareket Bozuklukları ve Tedavisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir