Cerrahpaşa Tıp Hastanesi’nin bazı birimlerinin Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne taşınması nedeniyle sağlık çalışanlarının başka hastaneye gönderilmesine yönelik iddialarla ilgili eylemler devam ediyor. Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nde 270 sağlık çalışanının başka hastanelerde görevlendirilmesi ve lojmanları boşaltmalarının talep edilmesi nedeniyle Murat Dilmener’de protestolar gerçekleştiriliyor.
Eylem ve Basın Açıklaması
Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) bugün Murat Dilmener Hastanesi’nde İstanbul’daki hastane tahliyelerini protesto etmek amacıyla eylemde bulundu. Göçebe Değiliz, Ev Sahibiyiz” sloganıyla gerçekleştirilen eylemde HEP-SEN Genel Başkanı Yunus Şimşek, hastane önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Cerrahpaşa’daki mağduriyetlerin başka mağduriyetler yaratılarak çözülmeye çalışıldığına dikkat çekti.
Yetkililere Sorular ve Talepler
HEP-SEN Başkanı Şimşek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelik sorular sıralayarak, hastane çalışanlarının endişelerinin giderilmesi adına sağlıklı bir planın paylaşılmasını talep etti. Ayrıca, taşınacak kurumun paydaşları arasında yer almayan bu kararın sağlık çalışanlarını nasıl etkileyeceğini sorguladı.
Sorumluların er ya da geç hesap vereceğini belirten Şimşek, geçmişte yaşanan İskenderun Devlet Hastanesi A Blok enkazı olayına da değinerek, benzer ihmallerin tekrar yaşanmaması gerektiğini vurguladı.
(BSHA- Bilim Sağlık Haber Ajansı)