Hemşire Göçü ve Almanya’nın İkramiye Uygulaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Hemşireler Derneği (THD) Başkanı Azize Atlı Özbaş, Almanya’nın hemşirelere ‘Hoş Geldin İkramiyesi’ olarak 8 Bin Avro (203 bin TL) vereceğinin duyurulmasının, Türkiye’den Almanya’ya göçü daha da artıracağını belirtti. Özbaş, ABD, Kanada, Malta gibi ülkelerin de hemşire açığını karşılamak için Türkiye’den hemşire çekmeye çalıştığını ifade etti.

THD Hemşire Göçü Eğilim Araştırması ve Güncelleme Çalışması

Türk Hemşireler Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘Hemşire Göç Eğilimi Araştırması’ sonuçlarına göre, Türkiye’den yurt dışına göç eden hemşirelerin başlıca sebepleri arasında ekonomik kriz, geçim sıkıntısı, sağlıkta şiddet, yönetici mobbingi, liyakatsizlik ve siyasal problemler yer almaktadır. THD Başkanı Özbaş, bu araştırmayı güncellemeye hazırlandıklarını belirtti.

Hemşirelerin Yurt Dışına Göçünde Artış ve Nedenleri

Hemşirelerin Yurt Dışına Göçünde Artış ve Nedenleri

Almanya’nın hemşirelere yönelik ‘hoş geldin ikramiyesi’ uygulamasının Türkiye’den yurt dışına hemşire göçünü artırması beklenmektedir. Özellikle hemşirelerin Türkiye’de yaşadığı sorunlar ve yeterli değer ve haklara sahip olamamaları, yurt dışına göçü teşvik etmektedir.

Hemşirelerin Ülkede Kalması İçin Öneriler

Hemşirelerin Ülkede Kalması İçin Öneriler

THD Başkanı Özbaş, hemşirelerin ülkede kalması için hemşirelik eğitimine ve mesleğine yatırım yapılması, yönetim anlayışında düzenlemeler yapılması, özlük haklarının iyileştirilmesi ve maaş konusunda adil bir politika izlenmesi gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca sağlık çalışanlarına karşı şiddetin ve mobbingin önlenmesi de önemlidir.

Hemşire Göçüne İlişkin Sağlık Bakanlığı Veri Paylaşımı

THD, Sağlık Bakanlığı’ndan hemşire göçüne ilişkin veri paylaşımı talebinde bulunmuş ancak geri dönüş alamamıştır. Özbaş, yurt dışına giden hemşirelere ‘iyi hal belgesi’ veren Sağlık Bakanlığı’na bu konuda daha fazla iş birliği yapılması gerektiğini vurgulamıştır.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hemşire Göçü ve Almanya’nın İkramiye Uygulaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir