1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Hemşirelerin Dövme ve Piercing Tercihleri Üzerine Çalışma

Hemşirelerin Dövme ve Piercing Tercihleri Üzerine Çalışma

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışmaya Göre Hemşirelerin Dövme ve Piercing Tercihleri

Çalışmaya Göre Hemşirelerin Dövme ve Piercing Tercihleri

Türkiye’de yapılan araştırmaya göre, İstanbul ilindeki 3 kamu hastanesinde çalışan 150 hemşire ve 49 yönetici hemşire ile 250 hasta üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, katılımcıların %7,6’sının dövme ve %8,9’unun piercing sahibi olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada dövme sahibi olan katılımcıların çoğunluğunun kadın, bekar ve lisans düzeyinde eğitim almış bireyler olduğu ortaya çıkmıştır.

Hemşirelik Mesleğinde Dövme ve Piercing Uygulamalarının Etkileri

Çalışma sonuçlarına göre, sağlık çalışanları arasında dövme ve piercing sahibi olmanın kişisel tercihler çerçevesinde değerlendirilse de, çalışanların dövme veya piercingi olmayan bireyleri daha çok tercih ettikleri görülmüştür. Bu durumun hemşirelik mesleği üzerindeki etkileri ve meslek imajına olan olası etkileri konusunda belirsizlikler bulunmaktadır.

Yasal Düzenlemeler ve Kurallar

Ülkemizde sağlık çalışanlarının dövme ve piercing yaptırma durumlarıyla ilgili herhangi bir yasa veya yönetmelik bulunmamaktadır. Ancak bazı sağlık kurumlarında, mesai saatlerinde dövmelerin kapatılması gerektiği gibi giyim politikaları bulunmaktadır. Örneğin, Cleveland Klinik’te mesai saatlerinde dövmelerin kapatılması kuralı uygulanmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hemşirelerin Dövme ve Piercing Tercihleri Üzerine Çalışma

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir