İlaç Şirketleri Türkiye Pazarından Çekiliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’deki ekonomik kriz ve döviz kuru dalgalanmaları, ilaç sektöründe ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. İlaç şirketleri, fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarındaki zorluklar nedeniyle kar marjlarının düşmesini gerekçe göstererek kritik ilaçları Türkiye pazarından çekmeye başlamıştır.

Hayati Öneme Sahip İlaçlar Erişilemez Hale Geliyor

Hayati Öneme Sahip İlaçlar Erişilemez Hale Geliyor

Özellikle eşdeğer ilaçların hammaddesinin ithal olması, piyasada bulunabilirliğini azaltmakta ve fiyatlarını artırmaktadır. Son aylarda yükselen döviz kurları nedeniyle ilaç şirketleri, belirli kalem ilaçları piyasadan çekmektedir. Bu durum, hayati öneme sahip ilaçlara erişimi zorlaştırmaktadır.

Depolarda 81 Kalem Hayati İlaç Bulunmuyor

Son araştırmalara göre, Sağlık Bakanlığı depolarında Parkinson, diyabet, astım gibi kronik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar dahil olmak üzere 81 kalem ilaç bulunmamaktadır. Bu durum, hastaların tedaviye erişimini olumsuz etkilemekte ve sağlıklarını riske atmaktadır.

Sağlık Harcamalarında Türkiye İkinci Sırada

OECD verilerine göre, Türkiye’de ailelerin sağlık harcamaları yüksek seviyede olup, ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Sağlık harcamaları, tüketici enflasyonu içinde önemli bir paya sahip olup, Türkiye bu konuda OECD ülkeleri arasında ikinci sıradadır.

Çözüm Önerileri

  • Yaşamsal ilaçlarda vergi muafiyeti uygulanmalıdır.
  • Ulusal ilaç üretimine destek verilmeli ve dışa bağımlılık azaltılmalıdır.
  • Hıfzıssıhha-Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi gibi kamu yararına projeler hızla faaliyete geçirilmelidir.
  • Sağlık politikalarında halkın sağlığı öncelik olarak alınmalı ve ilaç erişiminde adalet sağlanmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İlaç Şirketleri Türkiye Pazarından Çekiliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir